Sık Sorulan Sorular

 

1) Psikolojik danışman nedir? Psikolog ve psikiyatri den farkları nelerdir?

Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı mezunlarına Psikolojik Danışman denir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik anabilim dalı genel psikolojinin danışmanlık psikolojisi alt dalının daha sonra tek başına disiplin haline gelmesiyle oluşmuş bir uzmanlık alanıdır. Bu alanın etik ilkeleri kuralları vardır. Yetkinlik sınırları bellidir. Psikolojik danışma ise normal olarak sayılan problemli kişi ile(danışan) onun kişisel probleminin çözümüne yardımcı olabilecek uzman kişi(psikolojik danışman) arasında problemin çözümüne dönük psikolojik teknik ve metotların kullanıldığı kişi kişiye yüz yüze gerçekleşen profesyonel psikolojik yardım hizmetidir.  Psikolojik danışma alan kişi normal olarak nitelendirildiği için hasta değil danışandır. Psikolojik danışmanlar ilaç yazamazlar. Tanı koyamazlar. Grup ve bireysel danışmanlık hizmeti verirler. Gelelim psikolog ve psikiyatriden farklarına. Öncelikle temel farkları aldıkları eğitimlerdir. Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı mezunlarına Psikolojik Danışman dendiğini belirtilmiştik. Üniversitelerin Fen- Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunlarına Psikolog, Tıp Fakültelerinden mezun olduktan sonra ruh sağlığının korunması, hastalıkların tedavi ve teşhisi yönünde eğitim alan kişiye Psikiyatri denir. Psikolog ve Psikiyatriler daha çok patolojik, nevrotik ve problemli bireylerle ilgilenirler. Ruh sağlığını uçurama çıkan bir yol olarak düşünürsek, yolun başında önleyici ve normal sayılabilecek problemlerle ilgilenenler Psikolojik danışmanlar, uçuruma yaklaştıkça problemler büyüdükçe yardımcı olabilecek kişiler -aldığı eğitimlerle kendi yetkinlik sınırını genişleten- Psikologlar ve Psikolojik danışmanlar uçurumun kenarına gelindiğinde öncelikle yardımcı olacak kişi Psikiyatri ve iş birliği için de çalıştığı Psikolojik danışmanlar ve Psikologlardır.

2) Ne zaman psikolojik destek almalıyım?

“Psikolojik danışma hizmetini deliler alır? Deli miyim ben?” cümlesini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu değişmesi gereken mantık dışı bir düşüncedir. Psikolojik desteği yaşadığımız belli dönemlerde başa çıkamadığımız durumlarda, problem çözme becerilerimizi geliştirmek istediğimizde, kendimizi daha iyi hissetmek ve kendi potansiyelimizden en yüksek derecede yararlanmak istediğimizde, yalnız, çaresiz, mutsuz, çıkmazda hissettiğimiz de olaylara faklı açılardan bakmaya ihtiyaç duyduğumuzda, kariyer planlamasında, kurtulmak istediğimiz bazı alışkanlıklarda, hayatın içinde büründüğümüz rol geçişlerine daha iyi adaptasyon sağlamak ve bunlar gibi bir çok konuda desteğe ihtiyaç duyduğunuzda Psikolojik danışma merkezlerine baş vurabilirsiniz. Delilik ön koşulu aranmamaktadır. J   

3) Psikolojik Danışma Merkezini/ Psikolojik danışmanınızı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

 Psikolojik danışmanınızın aldığı eğitimlerine, aldığını aktarabilme gücüne, size destek olabileceğine dair güveniniz ve inancınıza göre psikolojik danışmanınızı seçmelisiniz. 

4)Psikolojik danışma sürecinde kendimi ne kadar açmalıyım? Anlattığım şeylerden dolayı beni eleştirir mi?

Psikolojik danışma süreci koşulsuz kabule dayalı bir süreçtir. Asla eleştirilmez ve yargılanmazsınız. Psikolojik danışma süreci güven, saygı, gizlilik, empati, saydamlık temellerinin üzerine kurulan bir psikolojik destek hizmeti olduğu için bir danışan kendini ne kadar danışmanına açık şekilde ifade ederse o süreçten yararlanma oranı o derece artacaktır. 

5)  Bir danışma seansı ne kadar sürüyor ve kaç seansta psikolojik danışma süreci sonlanır? İstediğim zaman bırakabiliyor muyum?

Verilen hizmete göre seans süreleri değişmektedir.

Ortalama süreler: Aile danışmanlığı 90dakika- Çift danışmanlığı 60 dakika- Bireysel danışma 50 dakika- oyun danışmanlığı 45-50 dakika- Neurosound 60 dakika.

Neurosound( 60 seans) dışındaki hizmetlerde kaç seans süreceği problem alanına, kişinin ilerleme düzeyine göre değişmektedir. Psikolojik danışmanlık gönüllülük esasına dayandığı için kişi istediği zaman bu hizmeti almayı bırakabilir.

5) Gizlilik

Güven esasına dayanan Psikolojik danışmanlığın temel ilkelerinden biri gizliliktir. Danışma esnasında elde edilen bilgi ve belgeler danışan ve danışman arasında gizli tutulur. Psikolojik danışma ilişkisi sonladığında da gizlilik ilişkisine sadık kalınır. Danışanın rızası olmadan edinilen hiçbir bilgi paylaşılamaz. Ancak yasal zorunluluk ve hayati tehlike söz konusu olduğunda gizlilik ilkesi ortadan kalkar.   

WhatsApp chat